x

Вкажіть своє ім’я та номер телефону і наш консультант зв’яжеться з Вами.

П'ятниця, 03 серпня 2018 23:55

Способи запам'ятовування

Привіт! Для того, щоб успішно скласти ЗНО, недостатньо мати практичні навички чи логічне мислення. Будь-який предмет вимагає знання великих об’ємів інформації – формул, правил, дат, імен, неправильних дієслів і пам’яток культури. Навіть після вступу до університету вміння запам’ятовувати багато інформації за короткий час ще не раз стане тобі у нагоді. Кожна сесія вимагатиме знання нових дат, формул, подій чи фактів.

Тобі може здаватися, що людям з гарною пам’яттю просто пощастило. Та багато чого залежить від тренувань і регулярної практики. До того ж, кожному з нас підходять ті чи інші способи запам’ятовування. Я з самих перших класів зрозуміла, що мені легко запам’ятовувати за допомогою зору. Колись я могла проглянути сторінку підручника за 5 хвилин до контрольної і успішно її написати. Перед очима в мене стояла «сфотографована» картинка підручника з усіма деталями, текстом і зображеннями. Звісно, з роками матеріалу ставало набагато більше і він був непростим для сприйняття, тому до зорової пам’яті підключилося асоціативне запам’ятовування. 

ЗНО потребує від нас застосування всього, чому ми навчилися за 11 років. І так, обсяги інформації, яку треба тримати в голові, спочатку шокують. Найголовніше, треба змиритися з тим, що за день/тиждень/місяць все-все вивчити не вийде. Треба пожаліти свій мозок і дати йому час. Якщо ти хочеш, щоб дати і формули не вивітрилися до сесії ЗНО, вчитися треба рівномірно і поступово. Так між інформацією утворяться сильніші асоціативні зв’язки і вона залишиться у довготривалій пам’яті.

 

 

Спочатку варто визначити, який вид пам’яті працює для тебе найкраще. Виділяють зорову, слухову, дотикову, смакову і нюхову пам'ять. Ми розглянемо три з них – вони найчастіше допомагають при навчанні у школі/університеті. Пам’ятай, що ти можеш належати до декількох категорій одразу і використовувати будь-які методи, які працюють конкретно для тебе. Не бійся пробувати. Поїхали?

1. Слухова

Якщо у тебе виходить запам’ятовувати інформацію, слухаючи вчителів та лекції, спробуй використати наступні поради.

- Запиши себе на диктофон і слухай запис перед сном або коли займаєшся справами. Таким способом ти не вивчиш інформацію з нуля, але це гарний метод повторення. 

Якщо це дозволено, записуй на диктофон лекції і уроки, а потім прослуховуй у вільний час, щоб краще засвоїти нове.

- Перед вивченням тексту проглянь його і розбий на частини.

- Використовуй акроніми й акровірші для вивчення. Акронім – це абревіатура, що складається з перших літер слів у словосполученні. Такі мнемонічні фрази допомагають легко запам’ятати правила, винятки та назви. Наприклад, Чомусь Осіння Журба Завжди Буяє Сумними Фарбами  - використовується для запам’ятовування кольорів веселки, КаФе ПТаХ – підкаже перед якими приголосними завжди пишеться префікс с-, а не з-. 

- Після вивчення інформації повтори її уголос декілька разів наступними способами. 

Якщо треба швидко вивчити і забути

1 – одразу після вивчення

2 – через 15-20 хв

3 – через 6-8 годин

4 – через 24 години

Якщо треба довго пам’ятати 

1 – одразу після вивчення

2 – через 20-30 хв

3 – через 1 день

4 – через 3-4 тижні

5 – через 2-3 місяці

- Роби перерви між повтореннями: гуляй, займайся спортом – допоможи своєму мозку трохи розслабитися.

 

 

2. Зорова 

Якщо ти краще запам’ятовуєш за допомогою діаграм, картинок і графіків і розумієш текст, маючи перед очима слова, тобі можуть сподобатися наступні хитрощі.

- Вчися у середовищі без зайвих відволікаючих факторів типу телевізора, телефона, яскравих об’єктів тощо

- Використовуй маркери різних кольорів, щоб виділяти інформацію певного типу – дати, персоналії, події, правила. Так ти легше орієнтуватимешся у нотатках і асоціюватимеш інформацію з кольорами.

- Пиши дати, слова чи формули на окремих картках: з одного боку дата, з іншого подія, слово – переклад і т.д. Можна грати у таку гру з однокласниками – рахувати, хто відгадає більше інформації, захованої на зворотній стороні. Так само можна роздрукувати портрети персоналій і зображення пам’яток культури, записавши назви й імена на іншому боці картки.

- Користуйся клейкими стікерами: розвішуй їх по всьому дому, щоб запам’ятати потрібні слова чи цифри.

- Спробуй самостійно створювати діаграми, схеми і короткі візуальні нотатки лекцій, понять чи явищ.

 

3. Тактильна

Любиш доторкатися до предметів, щоб краще зрозуміти їх? Прагнеш матеріалізувати інформацію і легко відволікаєшся? Тоді ці поради для тебе.

- Обери навчальну зону, де ти почуватимешся комфортно і зосереджено. Це може бути як підлога, так і м’яч для фітнесу.

- Поєднуй навчання з іншими видами діяльності: слухай лекції, коли гуляєш чи бігаєш, займаєшся у спортзалі чи готуєш їсти.

- Записуй важливу інформацію чи друкуй її на комп’ютері: важливо, щоб твої пальці теж брали участь у запам’ятовуванні

- Спробуй техніки підрахунку, які потребують активної роботи пальцями рук. Наприклад, методика Соробан.

- Вчися короткими проміжками у 15-20 хвилин.

- Будь креативним. Можливо, тобі допоможе слухання музики різних стилів для різних предметів. Чи жування гумки різних смаків. Обирай, що до душі.

 

 

Поради для усіх:

- Не позбавляй себе корисного розслаблюючого сну.

- Не зазубрюй бездумно. Якщо ти запам’ятовуєш лише послідовність чисел/понять/подій, ти ризикуєш легко забути все, побачивши несподіване запитання. Спробуй розібратися у матеріалі підручника, пояснити його своїми словами, визначити зв’язки між тим, що вивчив, і тим, що вже знаєш. Коли ти бачитимеш цілу картину і розумітимеш, як все працює зсередини, навіть забувши шмат інформації, ти зможеш відновити її за одним із фрагментів. До того ж, багато питань ЗНО базуються не на знанні фактичної інформації, а на вмінні застосовувати її, порівнювати і створювати логічні зв’язки.  

- Спробуй метод кімнати. Уяви місце (квартиру, вулицю, палац), який ти добре знаєш або вигадай його сам. Уяви його яскраво і деталізовано – із шафами, картинами, полицями і найдрібнішими предметами. Потім з’єднай інформацію, яку треба запам’ятати, з певними речами, пунктами чи точками. Ти можеш уявляти, що відкриваєш шухлядку столу, а там лежать картки з датами періоду Київської Русі. Все залежить лише від твоєї уяви. Дивився серіал «Шерлок»? В одній із серій дуже добре показано цей метод.

- Повторюй регулярно протягом довгого періоду. Так твій мозок зрозуміє, що ця інформація тобі потрібна не на один раз, а на тривалий час, і збереже її.

 

Мозок, як і будь-які м’язи, можна натренувати. Варто лише знайти ті способи, які кращі для тебе. Експериментуй, вчи і не забувай.

 

Цілую, обіймаю,

Юля

 Читай мої інші статті про ЗНО та вступ до ВНЗ у розділі Z-блог

Додати відгук


Захисний код
Оновити