x

Вкажіть своє ім’я та номер телефону і наш консультант зв’яжеться з Вами.

Понеділок, 11 лютого 2019 10:37

Математика: секрет успішного ЗНО

Привіт! Ми вже розкрили тему підготовки до ЗНО з української мови/літератури та історії України у попередніх статтях. Сьогодні зірковий час «цариці всіх наук» - математики. Її можна любити, можна ненавидіти, але від цього вона не перестає бути одним із найзатребуваніших предметів для вступу до ВНЗ. 

Особисто я не складала ЗНО з математики, але сила Інтернету і історії знайомих допомогли виділити основні правила підготовки та типові труднощі.

«Чи то тест був легкий, чи то я все зробив неправильно»

Якщо в деяких предметах можна просто завчити і бути «красавчіком», то з математикою так не вийде. Важливо розуміти, як це працює. Відчуваєш, що математика дається складно і ти не впораєшся самотужки, - починай шукати курси, репетитора, вчителя. Одним словом, помічника. Краще починати підготовку заздалегідь. Більша частина тесту – це ази математики, у яких, здається, неможливо заплутатися. Та навіть найталановитішим із нас необхідно повторення, систематизація та практика. Тому варто виділити достатньо часу, щоб освіжити у пам’яті все-все – навіть згадати, як там ділити у стовпчик. У повторенні допоможуть старі-добрі шкільні підручники, експрес-збірники («Математика. Комплексна підготовка до зовнішнього незалежного оцінювання», автори Є.П. Нелін, О.М. Роганін та «Повний курс математики в тестах», автори Захарійченко Л. І. , Школьний О.В.) та матеріали типу «Математика в таблицях». А ще не забувай, що існує програма ЗНО, в якій все вже систематизовано для тебе.

Окрім повторення, варто заповнити прогалини – все, що ти прослухав, не зрозумів чи пропустив. Неможливо передбачити, які конкретно теми будуть у тесті, тому одна забута формула може зіграти злий жарт. Щоб визначити прогалини, спробуй пройти тести минулих років з таймером – все, як на справжньому ЗНО. Також допоможуть тематичні тести, які пропонуються для конкретного розділу, - ти знайдеш їх у будь-якому ЗНО-посібнику. Так ти зможеш більш детально розібратися зі слабкими місцями. Звісно, якщо ти займатимешся з курсами чи репетитором, то за визначення слабких місць відповідатиме вчитель. Але ж ти краще знаєш самого себе, правда?

У ході підготовки не забувай про найпростіші принципи. Наприклад, уважно читай завдання. Звучить, як настанова для п’ятикласника, але, якщо б ти лише знав, скільки балів втратили абітурієнти через просту неуважність. Так само варто бути максимально точним і обережним у розрахунках – перевіряти обчислення і уважно переносити розв’язок до бланку відповідей. Найчастіше 4 відповіді, які пропонуються у тестах, дуже схожі одна на одну, і різниця в одну кому чи нуль може забрати в тебе цінні бали. Математика не терпить неточності.

Як і в іншій науці, у математиці є частина, яку доведеться завчити. Без знання формул, наприклад, неможливо отримати високий бал. Або ж доведеться вигадувати велосипед прямо під час ЗНО. Краще не витрачати на це час, а користуватися надбанням вчених. Втім для доцільного використання формул необхідно розуміти принцип роботи та мати елементарне уявлення про те, звідки вона виникла. Для формул, таблиць і схем існує безліч хороших довідників. Особливо вони стануть у нагоді тим, хто має гарну зорову пам'ять. Обов’язково знати:

— формули для знаходження площ геометричних фігур

— формули скороченого множення

— формули радіусів вписаних і описаних кіл правильних фігур та різностороннього трикутника

— властивість степеню з від’ємним показником

— теореми Піфагора, Фалеса, синусів та косинусів

— наслідок з теореми синусів

Якщо ти претендуєш на високий бал (високо оцінюєш власні здібності + маєш високий конкурс на бажаній спеціальності), не нехтуй тими темами та завданнями, які можуть здаватися вищими за базовий шкільний рівень. Багато хто оминає останні завдання відкритої форми (25-33 завдання) – попадаються параметри, про які в школі могли і не розказувати. 

Завдання 25–30 – завдання відкритої форми з короткою відповіддю. Під час виконання завдань відкритої форми з короткою відповіддю до кожного 183 структурованого завдання (25, 26) цієї форми необхідно було записати проміжну та кінцеву відповіді. До кожного неструктурованого завдання (27–30) цієї форми необхідно записати лише кінцеву відповідь. Розв’язання завдань в чернетці до уваги не брали й не перевіряли. За виконання завдання відкритої форми з короткою відповіддю можна отримати 0, 1 або 2 бали для структурованих завдань; 0 або 2 бали – для неструктурованих завдань. Тобто за правильно виконані ці завдання можна набрати 12 балів (19% від максимальних 62 балів).

Завдання 31-33 – завдання відкритої форми з розгорнутою відповіддю. Під час виконання цих завдань необхідно навести пояснення всіх етапів розв’язання, зробити поклика́ння на математичні факти, з яких випливає те чи інше твердження, якщо потрібно, проілюструвати розв’язання завдань рисунками, графіками тощо. За виконання завдання цієї форми можна отримати 0, 1, 2, 3 або 4 бали (завдання 31–32); 0, 1, 2, 3, 4, 5 або 6 балів (завдання 33). Тобто за абсолютно правильно виконані ці три завдання можна набрати 14 балів (22% від максимальних 62 балів).

Сумарно за 9 завдань відкритої форми можна набрати 26 тестових балів (42% від максимальних 62 балів).

Ці завдання включають в себе такі змістові лінії: рівняння і нерівності, функції, комбінаторику, теорію ймовірності, елементи статистики, планіметрію та стереометрію.

Близько 80% - не набирають жодного балу на цих завданнях. Майже половина учасників ЗНО навіть не приступають до розвязування 31-33 завдання.

Чи згоден ти миритися з тим, що йдучи на ЗНО зможеш отримати максимум 161 бал (62 бали (максимум) - 26 балів (за 25-33 завдання) = 36 тестових балів = 161 рейтинговий бал), оскільки завдання відкритої форми тесту тобі не під силу? І це за умови, що всі інші завдання будуть виконані абсолютно вірно.

Якщо ти прагнеш наблизитися до заповітних 200, потрібно буде зробити декілька додаткових кроків.

Наприклад, одним із таких кроків може бути запис на ZNO Courses в спеціальну групу підготовки з математики. Підготовка в цій групі націлена саме на вміння розв’язувати тестові завдання відкритої форми. Наразі триває набір. Заняття відбуватимуться щосуботи, починаючи з 2 березня і до самого ЗНО з математики. Тривалість заняття 90 хвилин (18:20-19:50).

Якщо вирішуєш готуватись самостійно, тоді не цурайся завдань із зірочками у підручнику або задач для профільних математичних класів. 

До речі, результат виконання 1–28, 31, 32 сертифікаційної роботи учасниками, які вибрали математику для проходження державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання, буде зараховано як державну підсумкову атестацію. Тим, хто складає ДПА, також потрібно вміти розв’язувати завдання відкритої форми.

Ось такі от пироги. Математики, я вас поважаю, бо цей шлях складний і тернистий. Але, якщо він наближає вас до мрії, чому б і ні?

Цілую, обіймаю,

Юля

 Читай мої інші статті про ЗНО та вступ до ВНЗ у розділі Z-блог

Додати відгук


Захисний код
Оновити