x

Вкажіть своє ім’я та номер телефону і наш консультант зв’яжеться з Вами.

П'ятниця, 25 січня 2019 11:09

Професії без диплому

Привіт! Ми всі з самого малечку знали, що життя складається з трьох основних сходинок – школа, університет, робота. Цим шляхом пройшли наші знайомі і батьки. Згідно з останніми даними, 79% українців мають (отримують) вищу освіту. Це дуже високий показник. І не дивно, багато роботодавців досі вимагають як мінімум диплом бакалаврату, як максимум – магістратури чи аспірантури. За кордоном ці показники набагато нижчі, адже там вища освіта – це шлях у науку, а не загальноприйнята практика. Втім навіть на українському ринку праці відбуваються зміни: диплом перестає мати вирішальне значення, на першому місці стоять досвід, навички та особисті якості. 

Сьогодні стаття для тих, хто не боїться змінюватися й виходити за рамки. Ти – представник нового покоління, тому, сподіваюся, зрозумієш суть мого послання. Варто нам усім прийняти той факт, що у більшості випадків диплом – це не чарівний ключик, який відкриває шлях до успішної кар’єри. До того ж, змінилися способи отримання знань і самі професії. Світ стає більш близьким і доступним, і, разом з тим, більш складним. Сьогодні говоримо про професії, успіх у яких більше не залежать від кольору диплому, і про професії, які опановуються без 4 років навчання за старими програмами.

Та спершу маю застерегти:

1) Деякі професії вимагають не просто диплому, а й гарного навчання в університеті. Без вищої освіти не стати гарним лікарем, юристом чи архітектором. Ці професії вимагають фундаментальних знань, які складно отримати самотужки. До того ж, без диплому ти точно не зможеш працювати хірургом.

2) Без диплому не значить без знань. Навіть найбільш прикладні професії вимагають теоретичної бази, хоча, звісно, левова частка знань здобувається на практиці. Щоб бути професіоналом не обов’язково закінчувати університет, але вчитися треба завжди.

3) Я не противник традиційної вищої освіти. Так, вона не ідеальна, застаріла і, швидше за все, подарує багато безсонних ночей та червоні виплакані очі. Але у кожного свій шлях. Теоретична база, отримана у ВНЗ, може знадобитися, навіть якщо працюватимеш не за обраною спеціальністю. Мій головний меседж: не покладайся на диплом – навчайся і розвивайся самостійно. Як бачиш, у 79% населення є дипломи, та чи всі щасливі та успішні в тому, що роблять?

4) Дуже часто диплом не потрібен для старту кар’єри, але він може знадобитися у майбутньому для просування службовими сходами. Май це на увазі.

А тепер про професії. 

Онлайн-професії

Фрілансери, віртуальні асистенти, бізнес-консультанти, блогери та веб-дизайнери заробляють свій хліб, працюючи за екраном комп’ютера. Роботодавці не вимагають показати диплом, але вони точно вимагають якісний результат. Чи вистачить тобі сили волі, щоб працювати з дому, та професіоналізму, щоб задовольнити замовника?

Журналістика

Колись я почула від одного досвідченого журналіста, що не варто вчити журналістику в Україні – програми застарілі й не беруть до уваги нові медіа. Дехто радить закінчувати бакалаврат у тій сфері, в якій ти хотів би спеціалізуватися як журналіст – економіці, історії, міжнародних відносинах, а потім отримувати магістратуру на журналістиці. Яку стежину ти б не обрав, варто розуміти, що писати не вчать в жодному університеті  - лише відточують майстерність. Для успіху у журналістиці варто багато писати, відвідувати воркшопи та курси (наприклад, Школа журналістики від Укрінформу) та пробувати свої сили, публікуючись у маленьких виданнях та працюючи з редакторами.

Мистецтво

Люди, які бачать своє майбутнє у творчій професії, найчастіше починають розвивати свій талант із самого дитинства – у школі танців чи музики. Маючи хист і завзятість, можна продовжувати самовдосконалюватися самостійно – за допомогою онлайн-курсів, майстер-класів чи порад наставника. Тим не менш, академія чи університет можуть стати необхідним кроком у кар’єрі, якщо ти хочеш колись викладати танці чи малювання. (Але гроші можна заробляти і без диплому)

Сфера послуг

Працівники сфери обслуговування ціняться, у першу чергу, за особисті якості – комунікабельність, неконфліктність – та за досвід роботи. На жаль, жоден університет не відтворює тої атмосфери, яка панує всередині готелю чи ресторану. Можливо, варто спочатку трохи попрацювати у сфері, яка цікавить, щоб переконатися, що тобі це по зубах.

Сфера краси

Звісно, для того, щоб працювати косметологом, краще мати диплом медичного коледжу. Втім майстри манікюру та візажисти можуть закінчити курси та одразу почати свою роботу. 

ІТ-сфера

У статті про ІТ спеціальності ми вже казали, що університет не робить з людини програміста. Знання здобуваються самостійно, на курсах чи під наглядом наставника. Якщо ти гарний спеціаліст, то зможеш знайти роботу без диплому. Проте, не варто забувати, що диплом може виявитися обов’язковою вимогою для роботи за кордоном.

Кулінарія

Коледж навчить основам, але, щоб стати майстром справи, потрібно буде пройти не одні курси й майстер-класи, а також провести довгі години, очищуючи картоплю на кухні.

Фотографія

Курси, практика, інвестиція у хорошу камеру – і ось ти вже фотограф.

Поліція

Щоб стати поліцейським необхідно бути повнолітнім, володіти українською мовою і мати повну середню освіту. До професії бажаючих готують на спеціальних державних курсах за 4 місяці. Також держава оплатить вищу освіту за державним замовленням.

P.S.

21 століття – час самоосвіти. Кожного року з’являються нові технології та виклики, тому треба постійно вчитися й самовдосконалюватися. Робитимеш ти це за допомогою традиційної вищої освіти чи сучасних онлайн-курсів – вирішувати тобі.

Цілую, обіймаю,

Юля

 Читай мої інші статті про ЗНО та вступ до ВНЗ у розділі Z-блог

Додати відгук


Захисний код
Оновити