x

Вкажіть своє ім’я та номер телефону і наш консультант зв’яжеться з Вами.

Середа, 19 грудня 2018 10:39

Як не перегоріти в 11 класі

Привіт, друже! Якщо ти вже одинадцятикласник, то, мабуть, морально налаштувався на непростий навчальний рік. Час тисне і підганяє, всі розмови навколо лише про ЗНО та вступ, вчителі, батьки, репетитори – всі переймаються за твою підготовку. Якщо ж ти ще й «працьовита конячка» за характером, то безперервне навчання, стрес і купа справ, які ти на себе взяв, можуть завадити досягненню твоїх цілей. Багато хто називає це явище перегоранням – станом повного виснаження, коли надмірна кількість підготовки лише шкодить результату. Для майбутніх випускників зовнішнє оцінювання та вступ можуть здаватися вирішальною точкою всього життя: або пан або пропав. Ми вже обговорювали цю тему у попередніх статтях. Тут я пояснювала, чому ЗНО – це не найголовніше у житті, а тут (посилання на статтю про gap year)  – переваги та недоліки gap year в Україні. Сьогодні ми поговоримо про практичну сторону питання. Що робити, щоб зберегти здорові нерви, енергію та силу до фінішної смуги?

Розставляй пріоритети

У світі, де є доступ до тисяч онлайн-курсів, соціальних мереж та навчальних можливостей, важко фокусуватися на найважливішому. Особливо, коли ти молодий, завзятий і віриш, що зможеш усе й одразу. На Заході набирає популярності есенциалізм (essentialism – не плутати з філософським терміном) -  підхід, згідно з яким варто приділяти увагу й час лише найважливішій горстці занять, кажучи «ні» всім іншим. Це аж ніяк не означає, що ти мусиш відмовлятися від цікавих пропозицій чи ідей. Але, бажаючи встигнути все, можна залишитися ні з чим. Завжди став собі питання: що важливіше – ЗНО чи олімпіада/МАН, золота медаль чи вступ до університету, невивчений параграф з біології чи безсонна ніч? 

З власного досвіду скажу, що в 11 класі мені довелося відмовитися від завзятої боротьби на олімпіаді та в МАНі задля того, щоб присвятити більше часу підготовці до ЗНО. Обирай те, що важливіше для тебе.

Не розсереджуй увагу на тисячі занять

Цей пункт тісно пов'язаний із попереднім. Він про те, що не варто намагатися бути Юлієм Цезарем. До того ж, дане правило стосується і факторів, які відволікають тебе від основного заняття. Суть така: якщо ти відвів годину для вирішення тестів з математики, займайся тільки ними. Хай телефон, ноутбук чи телешоу на задньому фоні не забирають в тебе хоч крихти уваги. Повноцінний фокус на одному занятті дозволить виконати його якісно та швидко.

Відпочивай правильно

Всі чули про це правило вже тисячі разів, але мало хто вміє по-справжньому розслаблятися після важкого навчального тижня. А відпочинок, до речі, не менш важливий, ніж саме навчання. Мозку потрібен спокій, щоб краще засвоїти нову інформацію і бути знову готовим до роботи. Що я там казала за пріоритети? Так от, на першому місці в тебе завжди має бути повноцінний сон у 7-8 годин, регулярне здорове харчування, прогулянки на вулиці, спорт. Звучить, як цитата з підручника «Основ здоров’я», але без всього вищесказаного організму буде важко працювати. Мозкова робота забирає багато енергії. Додай до цього стрес, переживання та поганий сон – прогнози будуть невтішними. Бережи себе змолоду. І спробуй навчитися медитації: зручно сідаєш, заплющуєш очі, концентруєшся на диханні і намагаєшся не думати ні про що на світі. Можеш почати з 1 хвилини і поступово збільшувати час. Медитація – це найкращий спосіб заспокоїтися і очистити голову від поганих думок. 

Мінімізуй стрес, готуючись регулярно та поступово

Не знаю, як у тебе, але я відчуваю себе найбільш спокійною перед тестом чи іспитом лише тоді, коли знаю, що добре підготувалася. Я запевняю себе, що зробила все від мене залежне, і морально готуюся до несподіванок – вони трапляються будь-де і будь-коли. Вчити все в останній місяць – пряма дорога до паніки й депресії. Ми всі не супергерої. Тому дай собі більше часу і займайся регулярно, щоб дати тестування не нависали над тобою чорною грозовою хмарою. Ти зустрінеш їх спокійним і підготовленим.

Допомагай іншим й отримуй підтримку сам

Пережити підготовку до ЗНО без стресу майже неможливо. Щоб залишатися мотивованим і не впадати у відчай, варто говорити про свої переживання іншим людям. Можливо, однокласникам чи колегам по курсах – вони розуміють твої проблеми, як ніхто інший. Так само варто допомагати тим, кому не вдається себе опанувати чи зрозуміти складну тему. По-перше, пояснюючи матеріал іншим, ти сам краще засвоюєш інформацію. По-друге, мати підтримку колег по ЗНО – безцінний скарб. 

Не стався до підготовки надто серйозно

Підготовка до ЗНО – це не лише години, тижні і місяці сидіння над товстими підручниками та минулорічними тестами. Так, є і нудна книжкова частина, втім її легко урізноманітнити більш цікавими заняттями. Наприклад, можна готуватися разом із друзями, грати в ігри за допомогою флеш-карток (для дат з історії чи формул), дивитися  серіали з субтитрами і т.д. Трохи креативності – і підготовка до ЗНО вже не здається такою сумною.

ЗНО – це не спринт, а марафон. Бережи сили і насолоджуйся останнім випускним роком у школі.

Цілую, обіймаю,

Юля

 Читай мої інші статті про ЗНО та вступ до ВНЗ у розділі Z-блог

Додати відгук


Захисний код
Оновити