x

Вкажіть своє ім’я та номер телефону і наш консультант зв’яжеться з Вами.

П'ятниця, 17 серпня 2018 00:22

Знайомство зі спеціальністю: комп'ютерні науки

Привіт! Минулого разу я розповідала про спеціальність Міжнародні комунікації. Це спеціальність, з якою я пройшла крізь вогонь, воду і мідні труби. Сьогодні я вирішила далеко не ходити і розповісти про спеціальність, яку закінчив мій чоловік, - Комп’ютерні науки. Він навчався у КНУ імені Тараса Шевченка, а зараз працює у канадському відділенні компанії Microsoft. Так, багато хто думає, що програмісти легко стають успішними/багатими/відомими, адже їхня професія надзвичайно затребувана. Дісклеймер: це не так! Чому? Давайте поговоримо.

Що таке Комп’ютерні науки?

Згідно із одним із сайтів університетів, «студенти, які навчаються за спеціальністю «Комп'ютерні науки» (бакалаврат) галузі знань «Інформаційні технології» отримують ґрунтовну систему знань у сфері інформаційно-комунікаційних технологій, програмування, системних досліджень, використання основного інструментарію штучного інтелекту, методів проектування інформаційних управляючих систем, а також базову економічну підготовку й набувають практичного досвіду з розроблення, впровадження та супроводу інформаційних систем і технологій у різних галузях економіки та техніки». 

Якщо за кордоном найчастіше ІТ-шників готують на програмах Computer Science, то в Україні університети пропонують від 3 до 7 різних спеціальностей, які пов’язані з програмуванням, інформаційними системами, апаратним забезпеченням тощо. Про них ми поговоримо далі.

Де вивчати?

КНУ імені Тараса Шевченка

КПІ імені Ігоря Сікорського

КНЕУ

Львівська політехніка

CумДу

УжНУ

А взагалі спеціальність Комп’ютерні науки зустрічається в більшості університетів – як популярних, так і місцевих. Читайте «Правила прийому…» і шукайте спеціальність там.

Які предмети складати на ЗНО?

Українська мова та література

Математика (профільний)

Фізика або Іноземна мова

Які бали потрібні?

Конкурс залежить від конкретного вузу, але, оскільки Компютерні науки – це досить популярна спеціальність, швидше за все, конкурс буде високим. Наприклад, у КНУ конкурс на місце на спеціальності Системний аналіз був 11.73, а на Інформатиці 6.61 (на місця бюджету конкурс 461.5 !). Середні бали вступників бюджету 186-200. 

У Центральноукраїнському державному педагогічному університеті імені Володимира Винниченка конкурс спеціальності Компютерні науки 2.6, а бал вступників варіюється від 112 до 198. 

Інформацію про конкурс на спеціальність у 2018 році вже можна переглянути на офіційному сайті www.vstup.info.

Не заплутатися в термінах

Якщо ти заглянеш у Правила прийому якогось вузу (наприклад, КНУ), то виявиш, що програмістів навчають не на одній конкретній спеціальності/освітній програмі, а на декількох. На Факультеті інформаційних технологій це Комп’ютерні науки, Аналітика даних, Прикладне програмування, Комп’ютерна інженерія, Мережеві та інтернет технології, Інженерія програмного забезпечення, Кібербезпека та Програмні технології інтернет речей. На Факультеті комп’ютерних наук і кібернетики навчають Інформатиці, Системному аналізу, Інженерії програмного забезпечення. 

Більшість випускників стверджує, що різниці між спеціальностями майже немає. Основна база предметів однакова. На Системному аналізі більше уваги приділяють математиці, на Комп’ютерній інженерії  - апаратній частині, а на Інформатиці/Комп’ютерних науках вчать всього по-троху. 

Врешті-решт, університет не робить із тебе програміста: 80% всього прийдеться вивчити за допомогою самоосвіти. ІТ-шником можна стати і після Прикладної математики. Втім, я би порадила дізнатися про особливості конкретного вузу і спеціальності, куди ти плануєш вступати: спитай, які мови програмування вивчають, яких предметів найбільше, як ставляться до стажувань і роботи під час навчання, де кращі викладачі тощо.

 

Ким працювати?

-  розробником інформаційних систем, іх компонентів та комп'ютерних програм;

-  аналітиком операційного та прикладного програмного забезпечення та конструктором комп'ютерних систем;

-  адміністратором бази даних; 

-  аналітиком з комп'ютерних комунікацій;

-  програмістом (бази даних) , прикладним та системним програмістом;

-  професіоналом з організації інформаційної безпеки, із організації захисту інформації з обмеженим доступом;

-  професіоналом у сфері управління проектами та програмами, галузі обчислень (комп'ютеризації), галузі обчислювальних систем;

-  науковим співробітником  (обчислювальні системи, програмування);

-  головним фахівцем з програмного забезпечення .

Спеціальність ≠ професія

Тепер ми нарешті добралися до питання, з якого я починала цю статтю. Для того, щоб програмувати і працювати у цій сфері, необов’язково закінчувати університет. Більшість програмістів, з якими ти можеш коли-небудь перетнутися, скажуть, що навчилися самотужки, за допомогою курсів, наставників, онлайн-уроків і т.д. Але точно не завдяки вищому навчальному закладу. Диплом – це «корочка»: для когось відстрочка від армії, для когось – необхідна умова отримання візи для роботи в американській компанії. В будь-якому випадку, вона рано чи пізно стає у нагоді. 

Також, як любить казати мій чоловік, університет – це бренд, і більшість вступає саме заради нього. Наприклад, у КНУ доволі розповсюджено їздити на стажування за кордон (у Microsoft, Google, Facebook) під час навчання. В Україні це називається академічна мобільність – вона законна і навіть вітається. Втім, у деяких вузах студентів просто не пускають на стажування чи програми обміну або створюють усі перешкоди, щоб такого не сталося. (Я не казала, що у КНУ вам радо допоможуть оформити всі документи, але, принаймні, там студенти активно їздять за кордон і їх не відрахували!). Зауваж, що більшість компаній беруть на стажування і працевлаштовують лише студентів, а диплом про закінчення бакалаврату є обов’язковою умовою для отримання візи. До того ж, якщо ти студент, ти можеш брати участь у олімпіадах з програмування. Одним словом, плюси теж є. 

Програмісти починають працювати якомога раніше і пробують свої сили на стажуваннях десь з другого курсу. Більшість не проходить із першого разу, але вони пробують знову – і вдача їм посміхається. 

Також для успішної роботи як в Україні, так і за кордоном важливе володіння англійською мовою. Незнання іноземної мови може стати перешкодою для отримання гарної пропозиції: більшість компаній працюють на закордонних замовників і працівники проводять левову частку часу, обговорюючи проекти з іноземними колегами. Англійська мова для програмістів стає дійсно мовою міжнародного спілкування.

P.S. 

Який би університет ти не обрав, для того, щоб працювати у крутій компанії, доведеться багато працювати самостійно, зазнавати поразки та пробувати знову, бути комунікабельним, цілеспрямованим і гнучким, а ще постійно вчитися новому. Втім, ця професія відкриває величезний спектр можливостей – можеш почитати про них у статті на моєму блозі. Якщо ти відчуваєш, що програмування – це твоє, працюй і в тебе все вийде.

Цілую, обіймаю,

Юля

 Читай мої інші статті про ЗНО та вступ до ВНЗ у розділі Z-блог

Додати відгук


Захисний код
Оновити